تجهیزات کار در ارتفاع (بخش 2)

فهرست مطالب

تجهیزات کار در ارتفاع
تجهیزات کار در ارتفاع

• طناب نجات کار در ارتفاع (Life Line) :

طناب نجات از تجهیزات کار در ارتفاعی است که در یک نقطه مهار (لنگر) لنیارد یا کمربند ایمنی به آن متصل می گردد. این طناب جهت حرکت در یک امتداد بطور افقی یا عمودی بسته و ثابت می شود. نقطه مهار و طناب نجات باید قابلیت مهار یک بار ثابت ۴۵۰ کیلو گرمی را داشته باشد.

• متوقف کننده سقوط (Fall Arrest) :

تجهیزات متوقف کننده سقوط بهمراه یک لنیارد یک نیروی شتاب منفی کنترل شده برای فرد در حال توقف ایجاد می کنند. این وسایل از جمله وسایل کار در ارتفاع هستند که برای سقوط های آزاد طولانی و جاهایی که لنیاردها نمی توانند خاصیت الاستیک داشته باشند، استفاده می شود.

• سیستم های ایمنی صعود (Climbing Safety Systems) :

افرادیکه از نردبان های ثابت، دکل ها و تیرها بالا می روند جهت پیشگیری از سقوط نیاز به تجهیزات خاص کار در ارتفاع دارند. سیستم های ایمنی صعود به طور موقت یا دائم به نقاط ثابت نردبان ها، دکل ها و … متصل می شود. در صورت سقوط فرد این سیستم قفل شده و حرکت فرد را متوقف می نماید.

• شبكه‌ها (تورهاي) ايمني (Safety Nets) :

 تورهای ایمنی جهت پیشگیری از سقوط افرادی که در پروژه های احداث مشغول به کار هستند و برای ایمنی کار در ارتفاع اهمیت بسیار زیادی دارند.

• کلاه مخصوص کار در ارتفاع :

در سه حالت ممکن است سر در هنگام کار در ارتفاع آسیب ببیند. اول بعلت سقوط اجسام از ارتفاع بالاتر، دوم برخورد سر با اشیاء ثابت موجود در مسیر و سوم برخورد سر با اشیاء پس از سقوط از ارتفاع با هارنس بعلت ایجاد حرکت پاندولی.

مطالعه سایر مقالات:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیج اینستاگرام
مشاوره آنلاین